Днес ще говорим за появата на реч при децата и кога трябва да сте притеснени за нейното проявяване. Първа причина за притеснение, но не чак да изпадате в паника е, ако детето ви е навършило две годинки и едва промълвява случайни думички от време на време. Но, нека кажа, че все пак, това се случва доста често. Важно е да наблюдавате и за други отклонения в развитието му. В повечето случаи е въпрос на време и не е необходимо да търсите професионална помощ все още.
За да се уверите, че детето ви е на прав път ще поясня нормалните фази на развитие в езиково-говорно отношение. Така ще знаете дали детето ви се нуждае от среща с професионалист на този ранен етап.
Преди първата годинка
Важно е да наблюдавате детето, за да забележите всякакви възможни индикатори за това как се развива. По време на този етап е нормално за бебетата да използват гласа си според обстановката. Гукането е важен индикатор. Децата не започват да употребяват различни звуци и да използват различни тонове до 9-ия месец. По това време те обичайно казват първите си думички като „мама“ , „тате“ и прочие. Ако бебето наблюдава обстановката, но не реагира на звуците, е възможно да има проблем със слуха. Посетете специалист!
Между 18 и 24 месеца
Повечето деца през този период могат да използват около 20 думи. До втората годинка броят нараства до 50 думи. Между 2 и 3 годинки ще забележите много промени в говора на детето си. Речникът му ще се обогати значително. То ще може да сглобява фрази от три или повече думички.
След преминаването на третата годинка
Ще забележите, че способността му за разбиране ще нарасне. По време на този етап ще започне да възприема различни команди и изисквания като например „сложи това на масата“ или „донеси това“. "Спри, изчакай ме"! и т.н. На тази възраст детето ще започне и да различава цветовете, както и различни концепции като например, дали даден предмет е малък или голям. Ако забележите, че детето ви не следва тези нормални фази на развитие, добре е да поговорите със специалист, за да разсеете съмненията. Също така, ако забележите, че детето ви не говори или не следва подобен ритъм на развитие, трябва да се консултирате с професионалист, за да може да засече евентуални забавяния на ранен етап. Освен на забавяне е възможно проблемът да се дължи и на рецептивно езиково разстройство или други дефицити, които да се нуждаят от допълнителна работа. Трябва да наблюдавате и за други проблеми, които детето ви може да има, например: ако е способно да разбира останалите – в това число език, жестове и други фактори, но не умее да се изразява, това може да доведе до последствия при поведението му. Обичайно забавянето при проговарянето може да доведе до притеснение при самото дете. Тогава то ще стане плахо, плачливо, своенравно, пасивно и т.н . Ако случаят при вас е такъв, бъдете нащрек за всякакви изгледи за други забавяния. Но, дори и детето ви да проговори относително късно, това не означава, че задължително има някакво разстройство – всяко дете е различно и се развива с индивидуално темпо. Важното е да не спирате да общувате с него. Четете заедно книжки /виж статията в страничката ми „Как да четете книжки на малкото дете“/, играйте с него, подреждайте пъзел съобразен с годините му, рисувайте с водни боички, очертавайте по контур, рисувайте по контур, в редки случаи пускайте детски филмчета /и никога детски филмчета на английски език! / В никакъв случай не позволявайте да играе с телефонът ви или таблета, защото сте уморени и искате малко тишина. Подреждайте заедно играчките, както и развивайте усет за пространство и разположение на предметите в него. Изисквайте да се изразява, а не да посяга и да взима предмета, който му е интересен. Внимателно го поправяйте за звуковете в думата. Никога, ама никога не повтаряйте неговата думичка неправилно изговорена, защото е „много сладко как говори“, НЕ! Думата „искам“ винаги има звук „С“ . Ако, то каже „Ика ода? Дори и да припадате от умиление, не повтаряйте погрешно заедно с него. Изговорете правилно двете думи, нека повтори с вас, "Искам вода"! След няколко опита вече то само ще употреби израза правилно. Това беше само един банален пример. Желая ви здраве и бъдете смели в отглеждане и възпитание на децата ви. Надявам се да съм ви била полезна. До скоро!
Няма коментари:
Публикуване на коментар