Агресивното поведение при децата се появява най-рано между 1 и 3 годишна възраст. Това е времето, когато се оформя речта, усвояват се основни норми на поведение и т.н. Често пъти агресията се изразява в удряне, хапане, ритане, дърпане на коса. Това може да се види както в къщи сред най-близките хора, така и в детската градина, в игра на детската площадка. Няма да се впускам да разсъждавам колко неприятности създава между родителите в семейството и родителите извън семейната среда.
Кои са най-често срещаните причини за проява на агресия у децата?
1.Любопитство - децата искат да видят как ще реагира „жертвата“ им.
2. Форма на обич.
3. Израз на неудовлетвореност от това, че не може да изразява чувствата си (това се случва най-често при деца, които не могат да говорят);
4. Израз на гняв или неодобрение към човека, обект на това агресивно поведение;
5. Подражание, ако е видяло как хапе детето, на което иска да прилича;
желание да му бъде обърнато повече внимание.
Как да се справим с проблема?
Това е изключително трудно и от вас се изисква тактичност и много търпение. Внимателно трябва да следите и наблюдавате детето и да се опитате да отгатнете каква може да бъде най-вероятната причина за агресивното поведение. При децата, които хапят, защото искат да изразят чувствата си, а не могат да говорят, проблемът ще изчезне, когато те развият говорните си способности. При тях особено важно е да ги стимулирате да говорят или да се опитате вие да доизкажете думите, когато се опитват да ви обяснят нещо. Изключително важно е как ще реагирате, когато сте обект или свидетел на ухапване. Нещото, което не бива да правите, е да отвръщате със същата агресия – да го ухапете и вие!!! В никакъв случай не прибягвайте до бабини похвати да го мажете с чушка, чесън, каквото там се сетите, за да си вземе поука. Не! Подобна ваша реакция ще засили конфликта и ще доведе до още по-голямо желание за агресивно поведение.
Каква да бъде вашата реакция?
1. Ако детето ви ухапе друго дете, опитайте се да запазите спокойствие, не показвайте колко сте ядосани – няма нужда от много думи.
2. В никакъв случай не крещете и не заплашвайте с наказание. Просто разделете двете деца и проверете колко е сериозно ухапването, защото в този момент те се нуждаят от подкрепа и утеха. Ухапаното дете е много по-разстроено, защото освен обидата усеща и болката.
3. Помолете своето да помогне в успокояването му, това ще бъде от полза и за двете страни. Добре е да се опитате да обясните на родителите на ухапаното дете, че вашият малчуган не хапе, защото е лош, а поради факта, че все още не може да говори и така изразява емоциите си. Това, разбира се, ще отмине с времето.
4. Ако детето ви започне да хапе почти всяко срещнато дете, тогава трябва да го срещате с колкото се може по-малко деца, докато се научи да говори. Постарайте се около него винаги да има подходящи предмети, които да хапе (например гумени играчки).
5. Когато детето ви се опитва да насочи агресията си към вас и иска да ви ухапе, внимателно, но твърдо хванете брадичката му и се опитайте да отклоните вниманието му към нещо друго.
Препоръчвам:
Търпение, любов, да сдържате нервите си и да се опитате да разберете какво иска да ви каже с поведението си вашето дете.
Универсална рецепта за справяне, няма.
Това ще отшуми и като спрете да говорите помежду си в къщи с останалите членове от семейството на висок глас/децата копират/, да преустановите детски филмчета/Тези с Фреди създават доста неприятности, извънземното чудовище Флатуудс…/. Четете приказки с поука /пазарът предлага голямо разнообразие/, игри с образователен характер, където има толерантно отношение между играчите и т.н.
Пожелавам ви успех!